Zašto i kako vježbati?
Vježbanje je korisno jer nas održava gipkima i smanjuje rizik od bolesti. Većina ljudi ne vježba ili ne dovoljno vježba, pa samim time povećava rizik za svoje zdravlje. Osobama s npr. reumatskim bolestima dobrobit od vježbanja je golema, jer im omogućuje da žive s manje bolova, a time i samostalnije.
Uloga vježbanja u kontroli tjelesne težine jako je važna za zdravstveno stanje . Višak tjelesne težine znači veći pritisak na leđa i tzv. nosive zglobove (kukove, koljena, gležnjeve i stopala) – pritisak na zglobove može se povećati četiri do pet puta.
Pretilost povećava rizik za pojavu osteoartritisa u žena, posebice na zglobovima koljena, šaka i kukova. Uz to, povećava i vjerojatnost razvoja drugih kroničnih bolesti, kao što su srčane bolesti ili šećerna bolest. Pokušavate li izgubiti kilograme, važan element uz dijetu je fizička aktivnost, odnosno vježbanje.
Postoje brojne aktivnosti u koje se možete uključiti bez obzira na dob, spol, razinu motoričkih sposobnosti i znanja , zdravstveni status i kondiciju . Važno je odabrati onu vrstu aktivnosti koja će biti u skladu s vašim potrebama , mogućnostima i ciljem koji želite postići. Možete vježbati sami ili uz prijatelja.
Pri izboru aktivnosti i doziranju intenziteta posavjetujte se sa stručnom osobom, nemojte biti preambiciozni i krenuti prenaglo, osobito ako ste do sada bili neaktivni.
Ako imate zdravstvenih poteškoća, porazgovarajte sa svojim liječnikom. Izaberite aktivnost ili više njih koje su vam dostupne, koje vas vesele i od kojih ćete imati koristi.
Aktivni možete biti bilo gdje: u zatvorenom prostoru (dvorane, bazeni, fitness centri i sl.) i na otvorenom (u gradu, planini, na moru, jezeru, rijeci, koristeći trim staze, igrališta i sl.)
Tjelesnu aktivnost koju odaberete počnite provoditi umjereno i polagano, ali dosljedno i redovito u ono doba dana koje najviše odgovara vama i vašem slobodnom vremenu. Nemojte ići iznad svojih stvarnih mogućnosti jer si možete nanijeti više štete nego koristi. Pri vježbanju trebate osjećati napor, ali i zadovoljstvo.
Vježbanje nam omogućuje : bolju pokretljivost zglobova, bolju kontrolu boli, povećanje mišićne snage, povećanje čvrstoće kosti, tj. smanjenje rizika za pojavu osteoporoze, kontrolu tjelesne težine, poboljšanje ravnoteže i koordinacije, smanjenje stresa, poboljšanje spavanja, povećanje energetske razine, poboljšanje disanje, povećanje samopoštovanja.